Ile kosztuje wesele w plenerze?

Plenerowe wesela z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Nic dziwnego – wesele w bajkowym namiocie pobudza wyobraźnię niejednej Panny Młodej. Przepiękne zdjęcia namiotów z draperiami w mediach społecznościowych dodatkowo podsycają fantazje dotyczące wesela. Pojawia się wtedy kolejne pytanie – ile to kosztuje?  I tutaj zwykle czar pryska… o ile nie planujesz wydać na Wasz dzień małej fortuny. Sprawdziliśmy, ile trzeba zapłacić za plenerowe wesele, organizując wszystko na własną rękę.

Wypożyczenie namiotu

Podstawową kwestią do zorganizowania plenerowego wesela jest oczywiście namiot, a raczej hala namiotowa. Takie hale buduje się z „kawałków” stalowych konstrukcji, a wielkość namiotu zależy od ilości przęseł. Przyjmuje się, że na wesele na każdego gościa powinny przypadać łącznie co najmniej 2m2 powierzchni – zapewniamy mu wtedy odpowiedni komfort zabawy. Namiot zawsze dzieli się na dwie części – część jadalną i parkiet do zabawy. Dobrze dobrana ilość przestrzeni sprawi, że goście weselni będą mogli wygodnie rozsiąść się przy stole i swobodnie tańczyć, bez ryzyka obijania się o siebie nawzajem podczas zabawy. Oczywiście im większy namiot, tym więcej trzeba za niego zapłacić. Przyjmijmy, że organizujemy wesele na 100 osób. W tym wypadku potrzeba będzie minimum 200m2 powierzchni.

Na podstawie kilkunastu ofert od firm zajmujących się wynajmem hal namiotowych (oferty z roku 2018) dowiedzieliśmy się, że wypożyczenie namiotu tej wielkości to koszty średnio 10 000zł (netto). W większości miejsc w cenie jest już podłoga – zazwyczaj to lakierowana deska. Istnieje możliwość dokupienia wykładziny w wybranym przez siebie kolorze w cenie średnio 10zł/m2.  Za 10 tysięcy (netto) namiot zostanie rozłożony, a po weselu zdemontowany. Często za transport należy dopłacić dodatkowo – to około 4000zł (netto).  Jeśli transport jest wliczony w cenę, zwykle jest ona wyższa.  Miejsce, w którym stanie hala musi być płaskie, potrzebna jest też odpowiednia droga dojazdowa dla ciężarówek, które go dowiozą.

W cenie wynajmu (10 tys. netto) otrzymujemy jednak tylko „goły” namiot z podłogą – bez efektownych draperii na ścianach i suficie. Za materiały dekoracyjne trzeba dodatkowo zapłacić. Zwykle są to dodatkowe 2000zł netto. W większości przypadków w cenę wliczone są żyrandole, jednak dekoracja światłem punktowym to kolejny wydatek – ok. 1000zł netto. Dodatkowe podesty (np. dla orkiestry czy przed wejściem do namiot: a’la taras) kosztują średnio 500zł netto za sztukę.

Po zsumowaniu wszystkich wspomnianych kosztów dodatkowych, łączna suma wynajmu jest równa ok. 19 000zł netto. Jeśli chcesz, by wnętrze Twojego namiotu weselnego wyglądało jak na pięknych zdjęciach z Pinterestu, musisz przygotować się na wydanie takiej kwoty. Pamiętaj, że cały efekt „wow” dają właśnie dodatki, czyli draperie czy dekoracje światłem, a każda z nich sporo kosztuje. Pamiętaj też, że wszystkie ceny podane w ofertach przez firmy są cenami bez VATu, więc jako osoba fizyczna organizująca wesele będziesz musiał zapłacić (w najgorszym wypadku) o 23% więcej.

 

Mamy namiot – co dalej?

Wypożyczenie namiotu to dopiero mały kroczek do zorganizowania wesela w plenerze. Kolejna sprawa to stoły i krzesła, które też należy wynająć. Jeden stół bankietowy to koszt ok. 70zł netto. Na 100 osób stołów musimy mieć kilkanaście (stoły dla Gości, stół prezydialny, dodatkowe stoły np. na bufet czy warniki z kawą i herbatą). Piętnaście stołów będzie kosztowało więc około 1000zł netto. Pamiętaj o obrusach – zwróć uwagę, czy są wliczone w cenę wynajmu stołu. Przy 70zł/stół obrusy zazwyczaj są uwzględnione. Potrzebne są też krzesła – wynajęcie jednego zaczyna się od 8zł, ale drugie tyle kosztuje biały pokrowiec (który także wpływa na efekt „wow”). Za sto krzeseł z pokrowcami zapłacimy więc około 1500zł netto.

Kolejną ważną sprawą są sanitariaty. Standardowa przenośna toaleta typu toi toi to koszt ok. 200zł/sztukę przy wynajmie na kilka dni. Na sto osób toalet trzeba mieć ich minimum trzy. Jednak korzystanie z toi-toia w sukni ślubnej może być problematyczne… Zwłaszcza przy sukni z wieloma warstwami materiału czy na kole. Dlatego należałoby pomyśleć o wynajmie specjalnego kontenera sanitarnego z kabinami i umywalkami, a to już koszty dużo wyższe – ok. 1500zł za kilka dni z wliczonym transportem. Jeśli nie mamy możliwości podłączenia wynajmowanego kontenera do kanalizacji i wodociągu na miejscu, potrzebne będą dodatkowe elementy wyposażenia (pojemniki na wodę i nieczystości), co podwyższa cenę o ok. 1000zł.

Jeśli planujemy atrakcje dla gości na weselu np. fotobudkę, potrzebne będzie dodatkowe miejsce, czyli osobny namiot dostawiony do głównej hali. Taka dostawka o powierzchni 25m2 kosztuje około 1000zł. Można ją wykorzystać także jako szatnię.

Do namiotu trzeba zapewnić także elektryczność. Jeśli stanie on w miejscu, w którym istnieje możliwość podłączenia do sieci, nie ma problemu. Upewnijmy się jednak, że sieć wytrzyma obciążenie, w przeciwnym razie prąd może zniknąć w ważnym momencie, np. podczas pierwszego tańca… Jeśli planujemy ustawić namiot na polu pośrodku niczego, potrzebne będą agregaty prądotwórcze, co generuje kolejne koszty (wynajem agregatu to ok. 100zł za dobę + paliwo).

Kolejną kwestią do zorganizowania jest catering. Ceny menu cateringowych na weselę zaczynają się od ok. 120zł/osobę w wersji podstawowej, bogatszy jadłospis to koszt ok. 150zł/os. Wliczona jest w to zwykle obsługa kelnerska oraz naczynia. Przy takim założeniu podstawowy catering na 100 osób kosztowałby 12 000zł – 15000zł. Firmy są przygotowane na warunki „polowe”, jednak potrzebują chociaż kawałka zadaszonego miejsca na uszykowanie jedzenia, co wiąże się z wydatkiem na dodatkowy namiot cateringowy (czyli kolejne 1000zł netto).

O czym wielu zapomina…

Sumując wszystkie wspomniane wcześniej kwestie, na samą halę z wyposażeniem potrzebujemy kwoty ok. 25 tysięcy złotych netto, co daje ok. 30 tysięcy brutto. Koszty te są oczywiście uśrednione i oszacowane na podstawie kilkunastu różnych ofert, dają jednak rozeznanie pod względem rzędu wielkości ceny ostatecznej. Dodatkowe kilkanaście tysięcy trzeba będzie wydać na catering. W cenę niewliczony jest stres i ogrom pracy związany z tym przedsięwzięciem. Jest tu wiele rzeczy, które mogą pójść nie tak, a z których wiele osób nie zdaje sobie sprawy – np. problemy kanalizacyjno-sanitarne czy problemy z elektrycznością. Należy pamiętać, że teren dookoła namiotu też jest ważny – potrzebne jest miejsce dla osób palących czy chcących zaczerpnąć świeżego powietrza. Stoliczki czy ławki zewnętrzne to jednak kolejne koszty. Tak samo, jak klimatyzacja pomieszczenia na upalne letnie dni. Niespodziewane wydatki mogą zaskoczyć, a niestety nie każdego na nie stać. W tabeli poniżej zestawienie wspomnianych w artykule kosztów, przy założeniu, że wesele organizujemy na 100 osób i wszystko robimy samemu, od zera:

Przedmiot wynajmu Uśredniony koszt (netto)

HALA NAMIOTOWA

1 Hala namiotowa 200m2 + podłoga 10000 zł
2 Podsufitka – draperie na ścianach i suficie 2000 zł
3 Dekoracja światłem 1000 zł
4 Podest przed wejściem 500 zł
5 Wykładzina 2000 zł
6 Transport 4000 zł

Razem

19500zł

WYPOSAŻENIE

1 Stoły z obrusami 15 szt. 1000 zł
2 Krzesła z pokrowcami 100szt. 1500 zł
3 Kontener sanitarny 1500 zł
4 Dodatkowy namiot – dostawka 1000 zł
5 Namiot cateringowy 1000 zł
Razem 6000 zł

Łącznie za namiot i wyposażenie

25500 zł

(brutto)

Ok. 30 000 zł

CATERING

1 Opcja podstawowa na 100 osób (brutto) 12000
2 Opcja Premium na 100 osób (brutto) 15000

Razem

42 000 – 45 000 zł

No dobrze, ale namiot i catering tylko część kosztów – a gdzie suknia, garnitur, dekoracje kwiatowe, transport, fotograf, kamerzyści? Co z alkoholem na imprezę, napojami, tortem, orkiestrą? A zaproszenia, winietki i inne szczegóły, za które należy zapłacić? Zwykle trzeba na to wydać drugie tyle. Dlatego ostatecznie mało kto decyduje się na wynajem namiotu na wesele i organizowanie go na własną rękę, a zamiast tego idzie na kompromis i poszukuje sali weselnej z opcją np. zabawy czy obiadu w namiocie, gdzie płaci się „od talerzyka”. Dlaczego jednak nie połączyć jednego z drugim i nie zorganizować wesela w namiocie, a płacić od osoby – jak w sali – bez zbędnego zamartwiania się? Dla osób marzących o uroczystości stricte plenerowej to rozwiązanie idealne, dlatego stworzyliśmy Biały Namiot, w którym wesele w namiocie zorganizować można na zasadach wynajmu, jak w tradycyjnej sali bankietowej. Dzięki temu Twoje plenerowe wesele będzie tak idealne, jak na zdjęciach z Pinterestu, ale dużo tańsze. Zapoznaj się z naszą ofertą.