Jak zorganizować ślub w plenerze?

Moda na plenerowy ślub trwa od kilku lat. Na powiedzenie sobie sakramentalnego „tak” na łonie natury decyduje się coraz więcej Par Młodych. Tradycyjny ślub kościelny czy w urzędzie zamienia się w uroczystość na plaży czy w leśnym zagajniku. Jak zorganizować ślub w plenerze krok po kroku? Czy można wziąć plenerowy ślub kościelny? Sprawdź!

Ślub cywilny w plenerze

Plenerowy ślub cywilny jest dużo łatwiejszy do zorganizowania niż plener kościelny. Zawdzięczamy to przepisom, które zmieniły się w 2015 roku. Wcześniej ślub poza urzędem był możliwy tylko w wyjątkowych sytuacjach, na przykład kiedy jeden z przyszłych małżonków jest chory i nie może stawić się na ceremonii. Zmienione przepisy, które reguluje „Prawo o aktach stanu cywilnego”, mówią, że:

  1. Na wniosek osoby zamierzającej zawrzeć małżeństwo kierownik urzędu stanu cywilnego przyjmuje oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego w okręgu rejestracji stanu cywilnego, w którym jest on właściwy, jeżeli wskazane we wniosku miejsce zawarcia małżeństwa zapewnia zachowanie uroczystej formy jego zawarcia oraz bezpieczeństwo osób obecnych przy składaniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński. 
  2. Jeżeli wskazane we wniosku miejsce zawarcia małżeństwa nie spełnia wymogów, o których mowa w ust. 5, kierownik urzędu stanu cywilnego pisemnie odmawia przyjęcia oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński we wskazanym miejscu.

Dzięki temu możesz zorganizować ślub teoretycznie w każdym miejscu. Kluczowymi kwestiami są tu jednak „uroczysta forma zawarcia związku” i „bezpieczeństwo osób obecnych” – w praktyce urzędnik może stwierdzić, że wybrana przez Ciebie lokalizacja któregoś z warunków nie spełnia i odmówić. Wszystko zależy tu więc od urzędnika, na którego trafisz – jeden w uroczystości na plaży nie widzi problemu, a inny odmówi, zasłaniając się wspomnianym przepisem. Na szczęście ślub cywilny można wziąć w dowolnym urzędzie, bez względu na miejsce zamieszkania.  W przypadku odmowy wystarczy odrobina determinacji – możesz udać się do innego urzędu, na przykład w sąsiedniej gminie i spróbować ponownie. Pamiętaj jednak, że urzędnik udziela ślubu plenerowego tylko w obrębie swojego rejonu – jeśli wybrałaś kawałek plaży w gminie A i otrzymałaś odmowę, urzędnik z gminy B nie będzie mógł przyjechać do gminy A, żeby udzielić Ci ślubu.

Koszt ślubu poza urzędem to 1000zł. Wniosek o zawarcie małżeństwa musisz złożyć minimum 31 dni przed planowaną datą. Do urzędu należy przynieść dowody osobiste i skrócone odpisy aktów urodzenia obu przyszłych małżonków. Wszystkie formalności możesz załatwić w prosty i szybki sposób.

Ślub kościelny w plenerze

Jeśli chcesz mieć ślub kościelny lub konkordatowy poza kościołem to sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Kodeks Prawa Kanonicznego mówi, że:

Małżeństwo między katolikami lub między stroną katolicką ochrzczoną winno być zawierane w kościele parafialnym, w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca (biskupa) lub proboszcza. Miejscowy ordynariusz może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu.

Prawo Kanoniczne nie zabrania więc kategorycznie ślubu na łonie natury, trzeba jednak mieć zezwolenie od miejscowego ordynariusza, czyli biskupa. Od czego zacząć, kiedy marzysz o takiej uroczystości? Pierwszym krokiem jest rozmowa z proboszczem parafii, w której chcesz zorganizować ślub. Następnie należy napisać wniosek do biskupa. Jeśli duchowny z wybranej parafii zgodzi się na plenerowy ślub, pomoże Ci stworzyć odpowiednie pismo. Jeśli odrzucił Twój pomysł, możesz wysłać wniosek na własną rękę. Pamiętaj o odpowiedniej argumentacji – miejsce, które będzie dobrze wyglądać na zdjęciach raczej nie przekona biskupa, musisz dobrze przemyśleć treść wysyłanej prośby. Warto zainteresować się tematem wcześniej, bo na odpowiedź z kurii możesz czekać nawet rok! Jeśli biskup mimo wszystko nie zgodzi się to niestety nic więcej nie możesz zrobić.

Alternatywą dla plenerowego ślubu jest ceremonia w małej kapliczce czy wiejskim kościółku w urokliwym zakątku. Do tego potrzebujesz jedynie zgody od proboszcza parafii, do której należysz i nie powinno być z tym najmniejszego problemu. To kompromisowe rozwiązanie, najbliższe plenerowemu ślubowi.

O czym pamiętać planując plenerowy ślub

Niezależnie od tego, czy planujesz plenerowy ślub kościelny czy cywilny, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach:

  1. Zajmij się tym odpowiednio wcześniej – udaj się na rozmowę do kapłana lub urzędnika z dużym wyprzedzeniem, żeby wybadać sytuację i nastawienie do Twojego pomysłu. Pamiętaj, że cały proces może długo trwać, zwłaszcza w przypadku ślubu kościelnego.
  2. Wybierz odpowiednie miejsce – w obu przypadkach Twoje szanse zwiększają się, gdy wskazana lokalizacja jest cicha, spokojna i pozwala na zachowanie powagi sytuacji. Plaża w popularnym kurorcie w środku sezonu letniego może nie być dobrym rozwiązaniem. Pomyśl też o tym w kontekście zdjęć ślubnych – czy naprawdę chcesz, żeby podczas składania przysięgi w tle leżeli roznegliżowani wczasowicze?
  3. Pamiętaj o pozostałych zgodach – w niektórych miejscach (na przykład na terenie rezerwatu) będziesz potrzebować dodatkowych pozwoleń, np. na wjazd samochodów. Przy ślubie na plaży potrzebna będzie zgoda Urzędu Morskiego. Zorientuj się, czy do wybranej lokalizacji można bez przeszkód dojechać, czy droga nie jest tylko dla pojazdów upoważnionych? Może się okazać, że będziesz potrzebować także zgody od np. nadleśniczego. Warto zrobić dobry research, żeby w dniu ślubu nie musieć się o to martwić i nie dostać mandatu.
  4. Nie poddawaj się – odmowa może być zniechęcająca, ale nie rezygnuj ze swoich marzeń! Walcz o to, żeby postawić na swoim. Droga do celu może być trudna, ale kiedy zobaczysz swoje zdjęcia ślubne to przekonasz się, że było warto!

Gmina Choczewo posiada wiele pięknych miejsc na plenerowy ślub, na przykład wyjątkowe i niemalże dzikie plaże Stilo. Na zdjęciach poniżej możesz zobaczyć kadry ze ślubu cywilnego właśnie na plaży Stilo. Urząd Stanu Cywilnego w Choczewie jest bardzo przyjaźnie nastawiony do par chcących zorganizować plenerową uroczystość i nie ma z tym żadnego problemu. Jeśli szukasz odpowiedniego miejsca, to może być właśnie to!